Organizacja Hydrogen Europe oraz 14 innych sygnatariuszy podpisało oświadczenie dotyczące wspólnego stanowiska w sprawie ogromnego znaczenia fluoropolimerów w produkcji i rozwoju ogniw paliwowych, a co za tym idzie, w transformacji energetycznej i celów przemysłowych Unii Europejskiej.
Per- i polifluoroalkilowe związki chemiczn (PFAS), a wśród nich fluoropolimery są na liście substancji/materiałów, które wkrótce dołączą do listy substancji niebezpiecznych. Wynika to ze Strategii dla Substancji Chemicznych Unii Europejskiej, której celem jest poprawa jakości powietrza, wody i produktów konsumpcyjnych. Hydrogen Europe (i inni) zwracają uwagę, że fluoropolimery są niezbędnym komponentem w wielu technologiach opracowywanych na rzecz przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. W urządzeniach wykorzystujących wodór, baterie, akumulatory, pompach ciepła, chłodnictwie, klimatyzacji, pojazdach zero-emisyjnych stosowane są m.in. takie fluropolimery jak PTFE, PFA, ETFE, FKM, FFKM, FEPM, FEP. Membrany nowoczesnych ogniwa paliwowych PEMFC i DMFC oparte są na polimerach jonowymiennych (np. Nafion), których trzon stanowi politetrafluoroetylen (PTFE). Obecność fluoru w polimerze znakomicie poprawia stabilność i trwałość membrany.
Istotne jest to, że sygnatariusze oświadczenia nie są przeciwni ograniczaniu, czy wyłączaniu PFAS z produktów konsumpcyjnych, ale chcą aby zmiany były zrobione w sposób przemyślany i nie blokowały nowych technologii.
Pełną treść oświadczenia można poznać na stronie internetowej Hydrogen Europe.
Źródło: Hydrogen Europe