Ogniwa paliwowe dla centrów danych

przez | 19 grudnia, 2021

Konsorcjum siedmiu firm opracuje technologię produkcji ogniw paliwowych nowej generacji w celu zapewnienia bardziej ekologicznej działalności centrów danych z całego świata – poinformowano na stronie internetowej firmy Vertiv, globalnego dostawcy krytycznej infrastruktury cyfrowej i rozwiązań zapewniających ciągłość działania.

Projekt EcoEdge PrimePower (E2P2) to nowatorska inicjatywa typu proof-of-concept, której celem jest opracowanie i zademonstrowanie zalet ogniw paliwowych o małym negatywnym wpływie na środowisko, zapewniających ekonomiczny i trwały system podstawowego zasilania w centrach danych. Oczekuje się, że ta nowa technologia może wpłynąć na zmniejszenie nawet o 100% emisji dwutlenku węgla związanej z działalnością tego typu placówek. Projekt częściowo, w kwocie 3,6 mln euro, finansowany jest w ramach grantu przyznanego przez Partnerstwo na rzecz Czystego Wodoru (część prowadzonego przez Komisję Europejską programu Horizon 2020).

Za realizację projektu E2P2 odpowiada konsorcjum siedmiu firm: Equinix, InfraPrime, RI.SE, Snam, SolidPower, TEC4FUELS oraz Vertiv. Będą one badać możliwość zintegrowania stałotlenkowych ogniw paliwowych (Solid-Oxide Fuel Cells, SOFC) z zasilaczami awaryjnymi UPS i akumulatorami litowo-jonowymi, w celu zapewnienia trwałego podstawowego źródła czystej energii dla centrów danych i innej krytycznej infrastruktury. Wdrożenie bazujących na gazie ziemnym stałotlenkowych ogniw paliwowych będzie miało zasadnicze znaczenie dla utorowania drogi do wykorzystania wytworzonego w ekologiczny sposób wodoru w ogniwach paliwowych, zarówno w systemach zasilania rezerwowego, jak i podstawowego.

– Cyfryzacja rozwija się w coraz szybszym tempie, a w konsekwencji tego trendu także branża centrów danych. Dlatego bardzo ważne staje się zadbanie o zapewnienie zrównoważonej ekologicznie przyszłości – powiedział Giordano Albertazzi, prezes Vertiv na Europę, Bliski Wschód i Afrykę. – Osiągnięcie tego celu jest możliwe jedynie poprzez rozwój czystych, innowacyjnych technik, takich jak zapewniające zrównoważone zasilanie dla cyfrowego świata rozwiązania bazujące na ogniwach paliwowych. Firma Vertiv jest dumna z aktywnego udziału w projekcie E2P2 i z niecierpliwością oczekuje na możliwość dostarczania swoim klientom z całego świata rozwiązań energetycznych nowej generacji.

Przedstawiciele konsorcjum planują opracować otwarty standard produkcji i zastosowania ogniw paliwowych, który utoruje drogę do komercjalizacji energii płynącej z tej technologii. W ten sposób zaprezentowania też zostanie istotna rola branży europejskich centrów danych w realizacji celów Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla.

Warto wspomnieć, że do zaprojektowania i opracowania zintegrowanego modułu zasilania, bazującego na ogniwach paliwowych, firma Vertiv wykorzysta swoje bogate doświadczenie w zakresie projektowania prefabrykowanych rozwiązań modułowych dla centrów danych oraz systemów zasilania prądem przemiennym, takich jak zasilacz awaryjny Vertiv Liebert EXL S1 czy baterie litowo-jonowe Vertiv HPL. Dla opracowania do 2023 roku prototypu uniwersalnego modułu o mocy 100 kW oraz stworzenia finalnego produktu, który będzie mógł obsługiwać wiele megawatów krytycznego obciążenia, a także zapewniać bardziej ekologiczną przyszłość centrów danych na całym świecie, kluczowa będzie ścisła współpraca pomiędzy włoskim oddziałem Vertiv, odpowiedzialnym za linię biznesową rozwiązań zasilania prądem przemiennym, a znajdującym się w Chorwacji oddziałem odpowiedzialnym za modularne rozwiązania zintegrowane. Równolegle firma Vertiv współpracuje z kluczowymi klientami z całego świata nad opracowaniem nowych, bazujących na wodorze generatorów, które pomogą zastąpić generatory dieslowskie.

Więcej informacji o projekcie E2P2 dostępnych jest na stronie E2P2.eu

Źródło: vertiv.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *