Na ulice Poznania wyjechały we wrześniu pierwsze ultranowoczesne autobusy marki Solaris wyposażone w wodorowe ogniwa paliwowe. MPK Poznań zamówił 25 pojazdów tego typu w październiku 2022 roku. Całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca 2023 roku. Pojazdy będą tankowane wodorem na stacji zlokalizowanej przy ul. Warszawskiej – poinformowano w komunikacie firmy Solaris.
Poznań pod koniec 2022 roku podjął imponującą inwestycję w 25 bezemisyjnych autobusów napędzanych wodorem. Dostawcą pojazdów jest firma Solaris, która ma niemal 10-letnie doświadczenie w rozwijaniu technologii wodorowej w transporcie publicznym. Producent dostarczył dziś do miasta pierwsze dwa modele Urbino 12 hydrogen, kolejne pojazdy z zamówienia operator otrzyma jeszcze w tym roku.
„Spółka konsekwentnie, od lat, prowadzi przemyślaną politykę taborową, ponieważ zależy nam na tym, aby nasz tabor był nowoczesny i zeroemisyjny. Duży w tym udział firmy Solaris Bus & Coach, która wygrywając prowadzone postępowania przetargowe najpierw dostarczyła dla Poznania pierwsze autobusy elektryczne bateryjne, a teraz dostarcza pierwsze autobusy elektryczne zasilane wodorem. Jestem przekonany, że dobrze posłużą one pasażerom” – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań.
„Czysty i zrównoważony transport to podstawa funkcjonowania miast przyszłości. Jesteśmy niezwykle dumni, że możemy dostarczać do Poznania autobusy wodorowe i że jego mieszkańcy już dziś będą mogli przekonać się o zaletach wodoru jako czystego i efektywnego nośnika energii. Przez ostatnie kilka lat w transporcie publicznym w Europie dokonała się niesłychana, zielona transformacja. Z radością patrzę na to, że Poznań nie tylko dotrzymuje tempa tym dynamicznym zmianom, ale jest ich zdecydowanym liderem”, powiedział Dariusz Michalak, CTO firmy Solaris odpowiedzialny, między innymi, za rozwój nowych produktów i wdrażanie nowych technologii.
Jednym z najważniejszych aspektów nowych autobusów jest ich bezemisyjny napęd. Pojazdy Urbino 12 hydrogen korzystają z energii pochodzącej z wodoru, który jest przetwarzany na energię elektryczną prąd w ogniwie paliwowym. Reakcja chemiczna zachodząca w ogniwie jest niezwykle czysta, a jej „efektami ubocznymi” – jedynie woda i ciepło. W praktyce autobusy mogą pokonać 350 km na pełnych zbiornikach wodoru, w każdych warunkach drogowych i pogodowych, a proces ich napełniania trwa około kilkunastu minut. Tankowanie autobusów będzie odbywać się w specjalnej stacji tankowania wodorem, zlokalizowanej przy stacji paliw na ul. Warszawskiej w Poznaniu.
Źródło: Solarisbus.com