Połączenie nanocząstek złota i kurkuminy, składnika popularnej przyprawy daje obiecujące rezultaty na drodze do otrzymania wydajniej anody, służącej utlenianiu etanolu w ogniwach paliwowych. Etanol produkowany dużych ilościach że źródeł odnawialnych mógłby być alternatywą dla wodoru jako paliwo zasilające ogniwa paliwowe, niestety na dzień dzisiejszy brak jest wydajnych i tanich ogniw zużywających etanol.
Naukowcy z Clemson Nanomaterials Institute (CNI) wraz ze współpracownikami indyjskiego Sri Sathya Sai Institute of Higher Learning (SSSIHL) pracują nad zastosowaniem nanoczastek złota, że strukturą zmodyfikowaną kurkuminą, głównym składnikiem popularnej w Indiach (i nie tylko) przyprawy – kurkumy. W ogniwach paliwowych głównym materiałem elektrod jest platyna, która jest droga i wrażliwa na zanieczyszczenia, zwłaszcza tlenek węgla. Dlatego bardzo ważne są badania nad alternatywnymi materiałami elektrod, np. złotem, w postaci nanoczastek, które mają niestety tendencję do tworzenia skupisk (aglomeratów), co znacznie obniża jakość elektrody. Stosując kurkuminę, której cząsteczki przyłączyły się do nanocząstek złota uzyskano 100-krotny wzrost wydajności procesu utleniania etanolu na anodzie, w środowisku alkalicznym, w porównaniu z poprzednimi badaniami w tym zakresie.
Badania te są dopiero początkiem drogi do uzyskania komercyjnych elektrod dla etanolowych ogniw paliwowych. W kolejnym kroku naukowcy chcą wejść we współpracę z jednym z producentów stosów ogniw paliwowych i tym samym wejść w skale przemysłową. Sukces takiej współpracy byłby rewolucyjnym przełomem na drodze do upowszechnienia ogniw paliwowych.
Źródło: phys.org