Autobus wodorowy w Warszawie

przez | 5 listopada, 2022

Od 3 listopada 2022 r., mieszkańcy Warszawy mogą korzystać z autobusu Nesobus, wyposażonego w ogniwa paliwowe zasilane wodorem. Pojazd będzie kursował do 15 listopada na dwóch popularnych stołecznych trasach. To kolejne polskie miasto (m. in. po Krakowie i Wrocławiu), które testuje autobusy wodorowe.

Warszawa, Źródło: Pexels.com /Skitterphoto

Polski autobus wodorowy NesoBus, w swój pierwszy kurs wyruszył w Warszawie sprzed Ratusza. W próbnym przejeździe wziął udział m.in. prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. – Zapraszamy mieszkańców do wspólnego testowania pierwszego autobusu z napędem wodorowym na warszawskich ulicach. Chcielibyśmy kupić takie pojazdy, ponieważ w rozwoju miejskiego transportu publicznego priorytetem jest dla nas zdrowie mieszkańców i ochrona środowiska. Walczymy ze skutkami ocieplenia klimatu, ale również dbamy o wygodę mieszkańców. Bez środków unijnych takie inwestycje, jak autobusy wodorowe, nie będą jednak możliwe – mówił prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Nie emituje spalin i oczyszcza

NesoBus ma długość 12 metrów i pomieści do 93 pasażerów, w tym do 37 na miejscach siedzących. Wyprodukowany w Świdniku pojazd jest zeroemisyjny, ponieważ jedynym efektem jego spalania jest para wodna. 

– Cieszę się, że polski autobus wodorowy będzie jeździł ulicami Warszawy. Nazwa naszego autobusu „NesoBus” pochodzi od pierwszych liter „Nie Emituje Spalin, Oczyszcza (powietrze)”. Autobus wodorowy to idealne rozwiązanie dla mieszkańców miast – nie emituje CO2, tlenków azotu czy pyłów, w szczególności szkodliwych dla zdrowia drobnych pyłów PM 2,5. Autobus ma zasięg do 450 km, co oznacza, że może być użytkowany bez tankowania przez 2 dni. Samo tankowanie wodoru trwa tylko 15 minut – powiedział Maciej Stec, Członek Rady Nadzorczej ZE PAK i Wiceprezes Grupy Polsat Plus, producentów autobusu.

Na których liniach w Warszawie można przetestować jazdę autubusem wodorowym?

Nowy autobus został skierowany do obsługi linii, których trasy przebiegają przez zabytkowe, atrakcyjnie turystycznie rejony miasta oraz dzielnice centralne, z gęstą zabudową. W takich warunkach efekt użytkowania nisko- i zeroemisyjnych źródeł napędu jest większy. NesoBus będzie kursował na linii 106 (do 8 listopada), a potem 178 (9-16 listopada; z wyjątkiem 11 i 15 listopada). W środę, 11 listopada pojawi się na linii 220. „Sto szóstka” jeździ z Powiśla przez Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, a potem ulicami Królewską i Grzybowską na Wolę. Autobusy 178 kursują Traktem Królewskim i dojeżdżają do osiedli mieszkaniowych w Ursusie. Linia 220 łączy Okęcie z Ursusem i Bemowem.

Źródło: ZTM Warszawa