Napęd oparty na metanolowych ogniwach paliwowych, dedykowany jednostkom pływającym, opracowany przez firmę Advent Technologies Holdings Inc. w ramach konsorcjum RiverCell, przeszedł testy bezpieczeństwa organizacji DNV.
Konsorcjum RiverCell powstało w 2015 r. Jego działalność została ufundowana przez niemieckie Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu, a liderem jest firma Meyer Werft. Składa się ono z szerokiego grona doświadczonych partnerów z branży transportu rzecznego i morskiego, takich jak: DNV, HADAG, Helm Proman Methanol, Neptun Werft, Pella Sietas, Technische Universität Berlin, Viking River Technical Cruises oraz Advent. Celem RiverCell jest opracowanie i rozwój hybrydowych systemów ogniw paliwowych dla transportu śródlądowego przeznaczonych do napędu i magazynowania energii. Dzięki wdrożonym technologiom ma poprawić się zarówno wpływ na środowisko, jak i bezpieczeństwo transportu śródlądowego.
Prototyp jednostki napędowej firmy Advent o nazwie Serene został zaprezentowany w suchym doku stoczni Neptun Werft w Rostoku (Niemcy). Jednostka ta została zintegrowana z nowoczesnym układem sieci stałego prądu i wszystkimi systemami zamontowanymi na statku, włączając w to akumulatory do magazynowania energii oraz konwencjonalny generator z silnikiem Diesla.
W opinii Ragnara Christensona, menedżera projektu RiverCell, transport wodny potrzebuje zarówno długo-, jak i krótkoterminowych rozwiązań w dziedzinie redukcji emisji szkodliwych spalin. Istotne jest opracowanie regulacji prawnych w zakresie ogniw paliwowych. „Potrzebne jest znaczące przyspieszenie w transformacji w kierunku zrównoważonych źródeł napędu. W ramach RIverCell pokazaliśmy, że ogniwa paliwowe mogą stanowić bezpieczną i czystą alternatywę dla generatorów opartych na silniku Diesla, zwłaszcza gdy do ich zasilania użyjemy metanolu. Ogniwa paliwowe HT PEM opracowane przez firmę Advent Technologies mogą używać metanolu jako nośnika wodoru. Metanol, z uwagi na jego praktyczność, jest najbardziej obiecującym paliwem dla transportu rzecznego i morskiego” – twierdzi Christenson.
„Metanol produkowany z gazu ziemnego znacząco redukuje lokalne emisje tlenków azotu i siarki, a gdy jego źródłem są zasoby odnawialne, wtedy osiągamy znaczący wkład w redukcję gazów cieplarnianych pochodzących z transportu wodnego. Przemysł oczekuje w tym momencie nowych regulacji prawnych w transporcie wodnym, aby móc zwiększyć skalę inwestycji w ogniwa paliwowe. Po zakończonej z sukcesem ocenie bezpieczeństwa dokonanej przez DNV liczymy na opracowanie szerszych standardów dla bezpieczeństwa tej technologii. Zamierzamy kontynuować współpracę z Meyer Werft i szerokim gronem klientów w dziedzinie ogniw paliwowych” – zapewnia Hougaard Sørensen, wiceprezes firmy Advent Technologies.
Źródło: businesswire.com