Kompletne linie do wielkoseryjnej produkcji metalicznych płyt bipolarnych do ogniw paliwowych

przez | 23 listopada, 2021

thyssenkrupp Automation Engineering, Andritz Soutec i Schuller Pressen będą oferować kompletne linie do wielkoseryjnej produkcji płyt bipolarnych do ogniw paliwowych. Ponadto oferowane będą rozwiązania w dziedzinie składania membran elektrodowych (MEA), jak również montażu stosów i ogniw paliwowych wraz z rozwiązaniami w zakresie testowania. Wszystko to dzięki komplementarności know-how i możliwości produkcyjnych partnerów tego przedsięwzięcia.

Prasa firmy Schuler Pressen

Linie produkcyjne płyt bipolarnych są skalowalne i zaprojektowane do maksymalnej wydajności 50 tys. stosów ogniw paliwowych, gdzie jedno ogniwo zawiera od 300 do 400 bipolarnych płyt. Oznacza to, że z linii produkcyjnej ma schodzić co sekundę 1 płyta bipolarna. Płyta bipolarna z jednej strony stanowi anodę, a z drugie katodę, co znacznie ułatwia proces produkcji ogniw paliwowych.

Proces produkcji płyt podzielony jest na etapy. Pierwszym z nich jest formowanie arkuszy ze stali nierdzewnej o grubości 70 – 100 mikronów i wytworzenie płyty monopolarnej. Drugim etapem jest sprasowanie ze sobą płyt i ich zgrzewanie w celu utworzenia płyt bipolarnych. Dzieje się to dzięki innowacyjnemu procesowi „IntraTrans”, gdzie prasy firmy Schuler o nacisku 2 000 ton są w stanie w jednym cyklu sprasować ze sobą anodę i katodę. Zgrzewanie odbywa się z użyciem laserów, co gwarantuje gazoszczelność płyt.

Po kontroli jakości i teście szczelności wykonywane są wysokiej jakości uszczelnienia płyt zanim poddane zostaną procesowi tworzenia stosów ogniw paliwowych. Co istotne, cały proces produkcji -od rozwinięcia rolki ze stalą do gotowego ogniwa paliwowego – jest wyposażony w system śledzenia komponentów („Track & Trace”), co pozwala na pełną identyfikowalność procesu.

Źródło: thyssenkrupp-automation-engineering.com Foto: schulergroup.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *