Chińska lokomotywa zasilana ogniwami paliwowymi

przez | 22 listopada, 2021

Pierwsza, zbudowana od podstaw przez chińskich inżynierów, lokomotywa napędzana wodorowymi ogniwami paliwowymi rozpoczęła testy na 627-kilometrowej trasie kolejowej służącej, nomen omen, do transportu węgla kamiennego w północnochińskim Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej.

Fot. Agencja Informacyjna Xinhua

Lokomotywa powstała w ramach wspólnego projektu lokalnego, do którego przystąpili należący do władz Mongolii Wewnętrznej oddział chińskiego State Power Investment Corporation Limited (SPIC), firma CRRC Datong Co., Ltd i spółka Hydrogen Co., Ltd należąca do SPIC. W ramach projektu CRRC Datong opracowała lokomotywę z zastosowaniem systemu ogniw paliwowych pochodzących od Hydrogen Energy Corporation (SPIC). Lokomotywa podczas testów korzystać będzie z torów SPIC w Mongolii Wewnętrznej – co podkreśla kompleksowość tego regionalnego przedsięwzięcia.

Prędkość projektowa lokomotywy wynosi 80 km/h, może pracować z mocą 700kW przez nieprzerwany okres 24,5 godziny przy pełnych zbiornikach wodoru. Na płaskich obszarach, bez przewyższeń, może ciągnąć wagony z łącznym ładunkiem 5 tys. ton. Warto podkreślić, że nie są konieczne modyfikacje w infrastrukturze kolejowej. Lokomotywa może wykonywać wszystkie standardowe operacje, takie same, które wykonują lokomotywy elektryczne czy spalinowe.

Youtube: Pierwsza, opracowana w Chinach lokomotywa napędzana ogniwami paliwowymi

W porównaniu do lokomotywy o napędzie Diesla wodorowa lokomotywa pozwala na zmniejszenie emisji CO2 o 80 kg na każde 10 000 tono-kilometrów (jednostka używana w transporcie, będąca iloczynem przewiezionej tony towaru na odległość 1km). W ciągu roku ma to dać w sumie 96 000 ton CO2 mniej – zaoszczędzone na 627-kilometrowj trasie z kopalni węgla Baiynhua do portu w Jinzhou.

Po udanych testach, w następnej kolejności ma być opracowana lokomotywa o mocy 2000 kW, która będzie miała szersze zastosowanie w przemyśle.

Źródło: greencarcongress.com  Zdjęcie: Xinhua 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *